Altın Fiyatları 2016 Yılını Nasıl Sonlandıracak?

Altın Fiyatları 2016 Yılını Nasıl Sonlandıracak?Son birkaç yıl ile karşılaştırıldığı zaman 2016 yılı, altın fiyatlarının sakin seyrettiği bir yıl oldu. Birkaç önemli hareket meydana gelse bile altının seyri hemen hemen tahminler çerçevesinde değişim gösterdi. FED’in 2015 yılının sonundan bu yana faiz artırımını ertelemiş olması nedeniyle altın için sakin bir yıl olduğunu da söylemek mümkündür. FED’in bu yıl 3 faiz artırımı yapması beklenirken, 1 tane bile yapamamış olması, yatırımcıları güvenli liman özelliği bulunan yatırım araçlarına çekti.

FED, 2015 yılının son ayında faiz artırımına gitmişti ve 2016 yılında birkaç tane daha yapacağının sinyallerini vermişti. Buna karşın beklentileri karşılamayan ABD makro ekonomik verileri nedeniyle istenen koşullar sağlanamamış ve faiz artırımına gidilememişti. 2016 Ekim ayı FOMC toplantısında ise Kasım ayının da pas geçileceği; ama Aralık ayında faiz artırımının gerçekleşeceği belirtildi. Kasım ayının bu sefer pas geçilmesinin nedeni ise 8 Kasım’da gerçekleşen 58. ABD Başkanlık seçimleriydi.

45. ABD Başkanlığı için Demokratik Parti Adayı Hillary Clinton ile Cumhuriyetçi Parti Adayı Donald Trump arasında nefes kesin bir yarış meydana geldi. Yarıştan Hillary Clinton’un galip çıkması bekleniyordu. Yapılan anketler ve gerçekleştirilen münazaralar, Hillary Clinton’un zafere daha yakın olduğunu gösteriyordu. Ama hiç beklenmedik bir şekilde Donald Trump yeterli delege sayısına ulaşarak, 45. ABD Başkanı seçildi. Trump’un zaferi ise küresel piyasalarda şok etkisi yarattı.

Donald Trump’un ABD seçimlerini kazanmasıyla birlikte altın fiyatlarının yükseleceği söyleniyordu. Beklendiği gibi Trump’un ilk zafer çığlıkları ile altın sert bir yükseliş gösterdi. Bir gün içerisinde % 4,8 oranında yükselmeyi başaran altın, aynı hızlı yeniden düşüşe geçti. Trump’un zaferi sonrasında altın fiyatlarında görülen değişimler hakkında detaylı bilgileri almak için göz atınız: http://borsanasiloynanir.co/altin-fiyatlari-58-abd-baskanlik-secimleri-sonrasi-tavan-yapti/

Trump’un yarattığı şok etkisini kısa sürede ılımlı bir havaya bırakırken, altın yatırımcıları FED’in son toplantısına odaklanmış durumlar. FED’in, 15 – 16 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği FOMC toplantısından faiz kararı çıkması bekleniyor ve ihtimal oranı % 90’a ulaşmış durumda. Buna karşın bazı uzmanlar, Trump’un yarattığı etki nedeniyle 2016 yılında bir faiz artırımının yapılmayacağını düşünüyor. Bazıları ise FED’in faiz artırımını gerçekleştirmesi için tüm koşulların hazır olduğunu dile getiriyor.

Bazı uzmanlara göre altın fiyatları 2016 yılını, 1.300 dolar seviyelerinden sonlandıracak. Bazılarına göre şu anki seviyelerden kapanış yapılacak. Altının hangi yönde yılı sonlandıracağı konusunda şu anki en büyük etken, FED’in toplantısından çıkacak sonuca bağlı. FED’in hangi yönde karar açıklayacağı, altının yılsonu seyri hakkında kesin bilgileri bizlere verecek.

Yorum Yaz